Güneş Enerjisi Temizleme

Güneş Enerjisi Temizleme

Güneş Enerjisi Temizleme verimliliğinizi ve buna bağlı olarak da kazancınızı arttıran bir uygulamadır. Fotovoltaik paneller güneş ışınlarının elektron koparma etkisiyle çalışırlar. Panel yüzeyinde oluşan leke, kir ve tozlar yüzeyin gerekli miktarda güneş ışını almamasına neden olur. Bir süre sonra bu olay güneş enerjisi panelinin verimini ciddi oranda düşürmektedir. Panel yüzeyi zaman içerisinde kirle kaplandığında ise güneş enerjisi paneli işlevsiz hale gelebilir.

İşlevsiz hale gelen panelde bir süre sonra üzerindeki kirliliğin etkisiyle deformasyona uğrayarak kalıcı hasar oluşur. Bu durumda panelin değişmesi gerekir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için düzenli periyotlarda panel temizliği yapılmalıdır.

Panel temizleme işlemi yapılırken kullanılan su, panelde oluşabilecek korozyon tehlikesi bakımından önem arz etmektedir. Yağmur, panel üzerinde izler bırakarak güneş panellerini olumsuz etkilerken musluk ve kuyu suyu ise içerisinde bulunan çok küçük parçacıklar, partiküller nedeniyle panele zarar vermektedir. Panel temizlemede kullanılacak su filtrelerden geçirilmelidir. Temizleme sırasında yüksek basınçlı su kullanılması panellere zarar verebilmektedir.

Temizleme esnasında güneş enerjisi paneli ile su arasında sıcaklık farkı çok olmadan yıkama yapılarak termal şok önlenmelidir. Yağlı lekelerde sıcak su ile temizleme yapılabilir. Ayrıca güneş enerjisi paneli üreticileri tarafından panel temizlemede kimyasal kullanılması panele zarar vereceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Panel temizlenirken üzerine basılmamalı ve yürünmemelidir. Panel camını çizecek fırça veya benzeri ekipmanlar kullanmak yerine güneş enerjisi panelini temizlemeye uygun olarak tasarlanmış solar fırçalar kullanılmalıdır. Solar fırça kullanılmadan yapılan temizleme işleminde fırçalar, paneller üzerinde yüksek gerilime ve basınca maruz kalmaktadır. Temizleme sırasında üzerine sınır değerleri aşan yük binmemelidir. Uygulanan her yük panelde gözle görülmeyen mikro çatlaklıklar meydana getirebilir ve panele zarar verebilir.

Güneş enerjisi panellerinin periyodik temizliği çok önemlidir. Periyodik temizlenmeyen paneller verimliliğinizi ve kazancınızı düşürür. Çok uzun süre temizleme yapılmayan güneş enerjisi paneli ise aşırı kirlilikten dolayı deformasyona uğrar. Bunun sonucunda paneli değiştirmek zorunda kalarak cebinizden para çıkmasına neden olursunuz.

Güneş enerjisi panelini temizlemek için en uygun zaman güneş ışığının en düşük seviyede ve tesisatın daha soğuk olduğu sabah erken veya gece geç saatlerdir. Sabahın erken saatleri çiy avantajını sağlamaktadır. Çiy, yüzeydeki kirin gevşetilmesine yardımcı olabilir ve böylece kirin giderilmesi için ihtiyaç duyulan ürün miktarı azalabilir.

Temizleme işlemi uygulanan güneş enerjisi panelinin verimindeki artış gözle görülür derece olup elektrik faturanızda ve izleme sisteminizde fark edebilirsiniz.

Solar Temizlik olarak Güneş Enerjisi Temizleme konusunda yanınızdayız. Sahanızın bulunduğu şehrin iklimini, mevsim koşullarını dikkate alarak periyodik temizleme süresini sizin için ayarlıyor, aynı zamanda güneş enerjisi panellerinizin kirlilik yüzdelerine göre deterjanlı-deterjansız ve sıcak-soğuk yıkama seçenekleri ile çözümler sunuyoruz.

Solar Temizlik olarak bünyemizde bulunan uzman ekibimiz, Türkiye’nin her yerine 7/24 çözüm sağlayabilecek donanıma ve kapasiteye sahiptir. Temizlik sırasında önceliğimiz iş ve sağlık güvenliğidir. Gerek çatı uygulamalarında gerekse arazi uygulamalarında çalışan personellerimiz baret, iş eldiveni, emniyet kemeri vb. gibi İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uygun şekilde çalışmaktadır. Ekibimiz aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği ve Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Yüzey Temizleme sertifikaları ile profesyonel temizleme hizmeti sunarak sizlere kaliteli ve gerçek temizliği gözler önüne sermektedir.

Panellerinizin verimliliğini ve buna bağlı olarak kazancınızı arttırmak istiyorsanız Güneş Enerjisi Temizleme işlemi için bize ulaşabilirsiniz.

0
+
Memnun Müşteri
0
M +
Temizlenen Panel
0
Yıl Deneyim
0
+
Kahve